Další z dotazů, které poměrně často přichází jsou - starší, vs nové základní desky.
Tento článek jsem napsal já, Honza.
Základní deska je víceméně rozcestník, kdy musíme napájet procesor, a logiku / tedy čipset a následně přes vstupně výstupní rozhraní posílat jedničky a nuly jinam. Za ty roky se samozřemně základní desky hodně zmenily, jednodušily a integrovaly * to znamená, se se hodně věcí nacpalo do jednoho čipu.
Dnešní moderní základní desky jsou víceméně "vychytané" a vycházejí ze zkušeností předchozích generací, které vylepšují. S novou architekturou procesorů se rovněž mění patice, umístění, možnosti.
Výroba základní desky není v dnešní době nijak nákladná a dá se říct, že se jedná o jednu z nejlevnějších částí počítače. Beru tedy výrobní cenu.
ALE, za poslední roky se hodně začaly objevovat základní desky i od renomovaných výrobců, které začínají být opravdu "nekvalitní" nebo spíš poddimenzované. Výrobci už neví, kde ušetřit, tak to logicky zkrouhnou.
Téměř polovina pinů na procesoru je napěťových, aby se dostalo napětí do všech těch milionů tranzistorů. To je základní problém všech dnešních desek. Napěťová soustava obsahuje převodníky napětí, jinak tedy VRM (voltage reducing module), které mění napětí z vyššího na nižší, kde se potom dostává do CPU. Problém je v tom, že levné nové základní desky používají nechlazené, nebo "nezdvojené" kaskády. Tím potom dochází k vysokým teplotám VRM, které přestanou pracovat ve svém cyklu a dojde ke zničení desky, nebo nejhúř i CPU.
Obecně platí, že kvalitní základní deska má VRM zdvojené, neboli má jích dvojnásobek a hlavě, má je chlazené.
A kdy se na to dívat? Uplně jednoduše
Čím víc má základní deska VRM, tím "výkonější" procesor můžete bez obav osadit. Tím výkonější myslím žravější.
Každý procesor má uvednou hodnotu "TDP - Thermal Design Power" neboli jakou má tepelnou ztrátu. Vezmeme - li si klasický procesor
1) AMD Ryzen 5700X - ten má TDP uvedených 65W. ALE, to není jeho spotřeba, ale tepelná ztráta v případě non boost (takový trik na spotřebitele, ale je to tak) . Reálná spotřeba tohoto procesoru v Non Boost režimu je maximálně 88W. V boost režimu se ale spotřeba dostane i nad 105W.
2) AMD Ryzen 5800X - ten má díky vyššímu taktu uvedených TDP 105W, ALE, maximální spotřeba ve 142W, ve full boostu se dostane až na 180W.
Obecně platí, že na procesory s nízkým TDP nemusíte použít velmi kvalitní desku - pokud se díváme na spotřebu, obecně je ale dobré kupovat vždy desku, která má chlazené VRM.
Nové (pouze levné) desky (A520,B550,A620,B650) to ale chlazené nemají. Starší desky typu AB350M nebo B450 stejné řady jsou vyrobené mnohem kvalitněji, většinou mají i DUAL bios (velká výhoda při záchraně) a mají kvalitnější kondenzátory, cívky i VRM obvody. Například stará gigabyte AB350M-D3H by se dala kvalitou srovnat ke dnešním TUF nebo Gaming deskám.
Samozřejmě, nevýhoda starších chipsetů je to, že nepodporují PCIE 4.0.
Reálně, na ničem to nepoznáte. Na grafice vůbec ne (PCIE 3.0 x 8 nebo x16 stačí na rychlost i dnešnich nejrychlejších grafik), jde tady spíš o rychlosti disků, kde třeba při střihu videa a exportu, popř na náročnější prácí toto nejspíš postřehnete, ale pokud někdo hraje jenom hry, tak rozdíl PCIE 3.0 vs 4.0 nezaznamená,
AM4 rovněž nabízí procesory s podporou pouze PCIE 3.0 (Ryzen 5500, všechny G procesory) , takže tam jsou třeba desky B550 a X570 zbytečné
pokud se budeme bavit o AM5 deskách, vyhněte se těm levným, kupte jen ty střední a vyšší třídy a kdo chcete upgrade, vyhněte se i A620 chipsetu.
U AM5 ještě ukáže budoucnost, co bylo dobré a špatné rozhodnutí, u AM4 - nejlepší a nejstabilnější platformy na světě - tak tam už víme
A pokud bloumáte nad chipsetem ?
Chipsety A (320,520,620) se nedají taktovat, mají menší počet linek, zpravidla pouze 2 sloty na paměti a zpravidla omezený počet m2 nebo sata slotů. Neplatí to u dobře vybavených AM5 desek (ASROCK A620M Pro RS je výborná kvalitní deska!)
Chipsety B (350,450,550,650)jsou mnohem rozsáhlejší, od méně kvalitních až po super desky se super výbavou, zpravidla 4 sloty na paměť, 2 sloty na nvme (pozor na specifikace, existují B550 s podporou pouze pcie 3.0)
Chipsety X (370,470,570,670,870)jsou nejlepší, mají zpravidla 3 a více m2 slotů, thunderbolt, USB-C jako standard, PCIE 4 a výš, více linek pro PCIE linky, zpravidla lepší zvukovky a dual sitove karty. tyto desky mají zesílené VRM a jsou vhodné pro overclockery.
Většině lidí stačí deska s chipsetem B, kde je lepší vzít něco s lepší VRM chlazenou kaskádou. Nově mají i desky AM5 2.5gbit sitovky a lepší střední desky plně 7+1ch audio + digi výstup, pokud potřebujete.
Ve své podstatě se dá říct, že je opravdu lepší si nejdřív promyslet, co od počítače čekáte a co na něm chcete dělat.
Rád Vám poradím.