Velké téma jsou počítačové zdroje.
Spousta z vás mi v negativním nebo tázavém smyslu psala, proč do nových sestav používám levné třeba 450W zdroje, protože to jsou prskavky, výbušniny atd.
Tak vás teď trochu zasvětím do tajů zdrojů.
Dnešní zdroje, které mají určitou účinnost musí splňovat už i požadavky na obvody a schválené součástky pro EU. Spousta výrobců v číně, polsku, tyto komponenty má neschválené a tak nemůžou prodávat v EU, ale prodávají mimo. U nás je to tak, že existují kvalitní ale i nekvalitní zdroje, nicméně nové třeba na Alze nebo Mironetu - už nekoupíte dneska "prskavku" .
Pro většinu uživatelů jsou důležité Watty. Mám 10000000W - JOOOOOO, jsem borec.
No takhle to nefunguje. Důležité je rozdělení maximálního výkonu zdroje mezi jednotlivé větve a ampéráž.
Třeba ještě před 10 lety měly zdroje mnohem vyšší výkony v nízkých voltážích 3.3V / 5V a pro 12V sice ano, ale mnohem méně, než dneska.
Dám příklad levných bronze zdrojů
Fortron 700W rok 2014 / 12V - 32A, 5V - 25A, 3.3V - 25A. Celkově něco přes 700W
Gigabyte 550W rok 24 / 12V - 43.5A, 5V - 15A, 3.3V - 18A. Celkově něco přes 600W.
A proč tomu tak dnes je? Vyšší napětí přenese vyšší výkon na menším drátě (ohmův zákon). Proto, že se obvody zmenšují, je lepší přivést vyšší napětí až přímo k danné součástce, než vést široký spoj ke komponentu. VRM na desce jsou také mnohem přesnější, než regulátory ve zdroji (ty jsou pro srovnání dost humpolácké a nedají se nastavit "elektronicky")
Dnešní důležitý parametr u zdroje je právě těch 12V. 12V se napají VRM na desku pro napětí pro procesor, samozřejmě ostatní běh desky, ale hlavně externí napájení grafické karty. Interní je max 75W (12V) ale externí je ten zbytek a většinou je to i většina.
To znamená, že dnešní 550W zdroj konkrétně tento Gigabyte zvládně bezproblému krmit třeba takovou RTX4070Super s Ryzenem 7500f, zatímco Fortron z roku 2014 by to nezvládl, protože by se vypínal. Tam by těch 30A zkrátka nestačilo na celek.
Já mám pravidlo v mých sestavách, že maximální příkon celé sestavy musí být do 2/3 výkonu zdroje.
Tedy pokud počítač má spotřebu do 300W, dávám 450W. Pokud má do 400W, dávám 600W.
Vždy dávám ale zdroje, které májí nízkou reklamovatelnost - zdroje kupuji jenom v ČR a z ověřených obchodů.
Dám další příklad.
Ryzen 3700X, 32GB, RTX4060 . Spotřeba: CPU 88W + deska a disk 15W + grafika 150W. Celkově teoreticky při maximu, 260W dejme tomu. Reálně naměřím do 270W. Použiju tedy zdroj 450W. Proč?
Účinnost zdroje je vždy nejlepší od určitých procent zatížení. konkrétně je to 40-70%, tedy pro tuto sestavu bude mít tento zdroj s účinností 80BRONZE vyšší účinnost, než třeba GOLD zdroj 800W, protože nevyužijete účinné spektrum zdroje.
Obecně platí pravidlo, nekupovat jakoukoliv značku zdroje s certifikací 80+ (80PLUS)
ale minimálně Bronze. SILVER zdroje téměř vymyzely, protože dnes je stejné drahé vyrobit zdroj GOLD.
Nejlepší zdroje pro běžné smrtelníky jsou samozřejmě zdroje PLATINUM.
Nebo pro lidi, kteří chtějí utrácet, TITANIUM. Nicméně takové zdroje jsem osobně viděl dva a nevidím rozdíl i ve špičkových aplikacích, mezi PLATINUM a TITANIUM.
Při mých testech jsem zkoušel zatížit levný zdroj GIgabyte B450 (myslel jsem si, že to je B550) s RX6800 a Ryzenem 5700X, dostal jsem se na maximální spotřebu při plné zátěži 404W. Zdroj to normálně utáhnul, nepískal. ALE, byl to zdroj nový.
Starší zdroje nedoporučuji kupovat - a to z důvodu nejen vysychajících elektrolytických kondenzátorů. Vyschnutí kondenzátoru má za následek pokles maximálního výkonu na dané větvi a rozkmitání přívodu napětí (BUM)
Dnes je plný internet kvalitních třeba 850W corsairů, což jsou opravdu VELMI dobré zdroje, ALE pochází z Miningu. Tyto zdroje jely svůj život na 80% svého výkonu. Většina z nich má ventilátory ve špatném stavu a mají napálené kabeláže z napájení Riserů, přechodek na grafiky. Pokud tyto zdroje někdo dává do svých sestav a neuvádí, že jsou z miningu, riskuje opravdu to, že klame zákazníka. Tyto zdroje mají povětšinou (není to pravidlo) sníženou životnost a to poměrně zásadně.
Zdroj se vyplatí koupit prostě nový, pokud chcete, aby byla záruka toho, že jste první uživatel.
Dál jsou určité řady zdroje. Vždy je lepší koupit nižší wattáž od určité řady. Třeba zmíněný Gigabyte řada B
Existuje 450 / 550 / 650W. všechny tři mají stejnou vysokonapěťovou kaskádu. Dělí se to potom až v nízkém napětí, kde je použitá stejná deska, ale jiné obvody. Proto je lepší brát jenom 450 nebo 550W, ale u 650W už bych volil jiný zdroj.
Další téma jsou zdroje modulární ANO - NE
Tak z hlediska elektrikářského je odpověď NE. Každý spoj, který není letovaný nebo šroubovaný, může způsobovat studený (nedostatečný) kontakt, kde se může objevit přerušení obvodu, nebo v případě vysokého odběru přehráti a požár. Tak to prostě je.
Z hlediska estetiky ANO - vyndáte si kabely, které nepotřebujete (dnes to je zpravidla SATA)
Celkově je lepší vyhnout se jakýmkoliv přechodkám. Na nNvidia 16VHPWR konektor je lepší koupit rovnou zdroj, který tento šílený konektor má.
Jinak tento článek jsem uvedl jako obecný, Zdroj Gigabyte B550 2024 jsem měl zrovna po ruce.
Snad jste se dozvěděli něco nového
Tento článek jsem napsal já, Honza.